Basen ogrodowy powinien być postawiony na równym, stabilnym i bezpiecznym terenie. Ważne jest, aby był dostępny dla wszystkich użytkowników i był zabezpieczony przed niepożądanym wejściem. Idealnym miejscem jest ogród, gdzie jest dużo miejsca i jest dostępne naturalne światło słoneczne.

Postaw na słoneczne miejsce

Decyzja o tym, gdzie postawić basen, powinna być uzależniona od potrzeb i preferencji, a także od warunków pogodowych i warunków zabudowy. W słonecznych miejscach basen będzie szybciej się nagrzewał, dlatego warto wybrać miejsce, w którym przynajmniej przez większość dnia basenu nie będzie przykrywał cień.

Aby przygotować odpowiednie podłoże pod basen ogrodowy, należy wybrać odpowiednie miejsce, które jest równe i stabilne. Następnie należy usunąć wszelkie kamienie, korzenie i inne elementy, a także wyrównać powierzchnię ziemi. Jeśli występują tam duże ubytki, należy je wypełnić i utrwalić. W niektórych przypadkach może być konieczne wzmocnienie podłoża, np. poprzez ułożenie warstwy gruntu i wyrównanie go.

Wybierz podłoże

Pod basen ogrodowy powinno się postawić stabilne i równe podłoże, które będzie w stanie wytrzymać ciężar wody i osób korzystających z basenu. Najlepiej jest wybrać suchy i płaski teren, bez korzeni drzew i krzewów. Wiele osób wybiera podłoże betonowe, z kostki, piasku, drewniane, czy trawiaste. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale i pewne niedogodności. Np. na trawie po sezonie zostanie ślad po basenie. Na piasku trzeba z kolei pomyśleć o twardej i stabilnej podstawie pod nogi basenu stelażowego, żeby się nie zapadały. Kostka jest stabilniejsza, ale droższa i mniej przyjemna jako podstawa.

UWAGA! Asfalt może się topić w wysokich temperaturach i sklejać z dnem basenu. Odradzamy to rozwiązanie.

Ważne jest, aby zachować odpowiednią separację i zabezpieczenie, takie jak maty pod basen lub geowłóknina, aby zapobiec uszkodzeniom. Dobrym pomysłem są też puzzle piankowe, stanowiące świetną izolację od podłoża, dzięki której basen nie oddaje ciepła do ziemi. Puzzle można też wykorzystać wokół basenu jako podest, czy do budowy ścieżek ogrodowych, dzięki którym nie będziemy do basenu wnosić piasku i ziemi. Natomiast odradzamy pod basen kłaść styropian, gdyż jest mało wytrzymały i odkształca się, pęka i kruszy.

Możliwości jest bardzo dużo, wiele zależy od rodzaju basenu, koncepcji i terenu. Kiedy już podejmiemy decyzję, możemy zabrać się za wybór basenu ogrodowego.