Basen ogrodowy odpowiednio przygotowany może służyć nam już od późnej wiosny nawet do wczesnej jesieni, czyli przez niemal pół roku. Niemniej - o ile nie jest to basen całoroczny - już późną jesienią, a najpóźniej przed nadejściem pierwszych przymrozków powinniśmy go złożyć i zabezpieczyć do kolejnego sezonu.

Baseny PVC mają różne stopnie odporności na mróz w zależności od producenta i modelu. Wiele basenów PVC jest wykonanych z materiałów, które są odporne na mróz i nie uszkodzą się podczas mrozu. Jednak niektóre modele mogą nie być odporne na mróz i może być konieczne ich demontaż i przechowywanie w ciepłym miejscu zimą.

Po zakończeniu sezonu letniego, przed nadejściem pierwszych przymrozków, zalecamy złożyć basen i zabezpieczyć na pozostałe miesiące.

Aby odpowiednio przechować basen ogrodowy zimą, wykonaj nastepujące kroki:

1. Oczyść basen

Usuń wszystkie zanieczyszczenia i resztki z wody, aby uniknąć rozwoju bakterii i glonów.

2. Osusz basen

Osusz dokładnie ściany i dno basenu, aby uniknąć powstawania plam i przebarwień.

3. Zdejmij folię i wypuść powietrze

Zdejmij folię i odpompuj powietrze z basenu. Upewnij się, że jest on płaski i bez wybrzuszeń.

4. Schowaj basen

Schowaj basen w suchym i zacienionym miejscu, chroniąc go przed słońcem i deszczem. Upewnij się, że basen jest dobrze zabezpieczony przed wilgocią i zimnem, aby uniknąć uszkodzeń i zapewnić jego długą żywotność.

5. Nie zapomnij również o wyczyszczeniu pompy i filtra

Jeżeli twój basen posiada pompę piaskową, najpierw zdemontuj jej filtr i sprawdź jego stan. Następnie zdecyduj czy należy go wymienić, czy wystarczy przeczyścić szmatką i wysuszyć. Wyczyść również pozostałe elementy pompy, aby uniknąć ich pleśnienia i rozwoju bakterii podczas przechowywania. Dobrym standardem jest odłączenie wszystkich elementów nadających się do demontażu i cały komplet umieścić w suchym miejscu.

Te proste kroki pomogą Ci przechować basen ogrodowy w dobrym stanie, i przygotować go do użycia w następnym sezonie.